cellulit

Czym jest cellulit i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż tworzy się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak umie efektywnie zburzyć zadowolenie ze swojego wyglądu.

Problem cellulitu dotyka niemalże wszystkich dziewczyn i jest niełatwy do rozwiązania. Jakie są więc skuteczne metody na cellulit? Czy zmagania z pomarańczową skórką można wygrać, zażywając tabletki na cellulit? A przede wszystkim – czym w ogóle jest cellulit i czemu tak często dokucza kobietom?

Niszczyciel pięknego ciała

Skórka pomarańczowa, cellulit – to znane nazwy lipodystrofii. Lipodystrofia zaś oznacza niewłaściwe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, współwystępujące ze zmianami tkanki podskórnej. Zaburzenie to pojawia się głównie u kobiet, przez obecność estrogenu w ich organizmach. To właśnie nadmiar estrogenu posądza się o wywoływanie zjawiska cellulitu. Pojawić się on może już w okresie dojrzewania, lub krótko po nim, a nasilać się w czasie ciąży i menopauzy. Objawy cellulitu są dobrze znane większości kobiet i to one sprawiają, że jest to tak niepożądane zaburzenie. Bo cellulit, choć niegroźny i zazwyczaj bezbolesny, jest dosłownie brzydki. Jego widocznym rezultatem jest zmiana powierzchni skóry ud, bioder, brzucha, pośladków, a nawet ramion. Skóra dotknięta cellulitem robi się pofałdowana i nierówna.

To właśnie wygląd cellulitu jest głównym kłopotem. Nie da się ukryć, że zaatakowana nim skóra nie wygląda dobrze i daleko jej do ideału jędrności i gładkości. Oprócz tego, duża liczba kobiet zgłasza także dodatkowe objawy powiązane z występowaniem cellulitu, takie jak: uczucie nadmiernego napięcia kończyn dolnych, ciężkości, skurcze i mrowienia. Dlatego od lat, nie tylko kosmetolodzy i badacze, ale też same kobiety, próbują znaleźć metody na to, jak się pozbyć cellulitu. Wśród utworzonych dotychczas środków na cellulit, są zarówno masaże, diety, jak i specjalistyczne zabiegi, czy też tabletki na cellulit.

Dlaczego pojawia się cellulit?

Cellulit dotyka większości kobiet, jednak nie wszystkich w tym samym momencie życia. Pewne dziewczyny mogą wszakże pochwalić się ciałem wolnym od pomarańczowej skórki. Co więcej, nawet już występujący cellulit da się zmniejszyć, a nawet zupełnie zwalczyć. Aby to zyskać, ale też, by unikać tworzenia cellulitu, opłaca się poznać przyczyny jego wystąpienia.

Powodem o największym dla zjawiska lipodystrofii znaczeniu, wydają się być zaburzenia hormonalne. Podwyższona ilość estrogenu w kobiecym organizmie, wpływa na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z tego powodu, przez ich ścianki przenika płyn fizjologiczny, który następnie odkłada się w przestrzeniach międzykomórkowych, tworząc obrzęki. Mikrokrążenie w warstwie podskórnej zostaje utrudnione. W ten sposób dochodzi do powstania cellulitu.

Skłonność do tworzenia się cellulitu może być dziedziczona. Dokładniej rzecz ujmując, odziedziczyć można predyspozycje do żylaków, częstych obrzęków, czy wiotkiej struktury tkanki łącznej, a to są czynniki o niebagatelnym wpływie na wytwarzanie się cellulitu. Na cellulit, a konkretniej jego tworzenie się, działa też brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Gdy praktykujemy siedzący tryb życia, procent masy mięśniowej niebezpiecznie zmniejsza się w w porównaniu do masy tkanki tłuszczowej, a stąd już tylko krok do cellulitu. Przy tym, mało się ruszając, tracimy powoli elastyczność naszych mięśni i ścięgien i zmniejszamy wydolność mięśni (zwłaszcza nóg), co zaburza odpływ żylny i wywołuje zwiększenie zastoju płynów w tkankach.

W zupełności słusznie od razu pojawia się wniosek, że jedną z odpowiedzi na pytanie, jak uwolnić się od cellulitu, jest uprawianie sportu, lub chociażby prowadzenie bogatego w ruch trybu życia. Jeśli chodzi o metody na zwalczanie cellulitu, ten, obok rozwiązania, jakim są tabletki na cellulit, jest jednym z najskuteczniejszych. Inną przyczyną tworzenia się cellulitu, może być niewłaściwa dieta. Pomarańczowa skórka, choć przydarza się nawet osobom bardzo szczupłym, zazwyczaj jednak tyczy się tych z lekką lub większą, nadwagą.

Najlepsze metody na pozbycie się cellulitu

Jeśli chodzi o to, jak pozbyć się cellulitu, rozwiązań jest wiele. Niektóre należą do kategorii tak zwanych domowych sposobów i, choć ich efektywności nie potwierdzają żadne specjalistyczne badania, to wiele kobiet chwali sobie rezultaty ich stosowania. Nie brakuje też popartych wiedzą naukową propozycji na walkę z cellulitem, takich jak tabletki na cellulit, czy specjalistyczne zabiegi przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych.
– Zabiegi na cellulit – cechują się dość dużą skutecznością w redukcji cellulitu. Wykorzystuje się do ich zadania wszelkiego rodzaju technologie kosmetologiczne, takie jak impulsy laserowe, podczerwień, fale radiowe, fale ultradźwiękowe itp. Niektóre z nich domagają się znieczulenia. Są bezpieczne, ale mogą wywoływać pewne powikłania, takie jak: reakcje alergiczne, blizny, krwiaki, miejscowe infekcje, obrzęki.

Masaż antycellulitowy – polewanie miejsc zmienionych cellulitem strumieniami naprzemiennie zimnej i gorącej wody, a potem masaż szorstką gąbką lub rękawicą do masażu (od kostek w górę). Takie prace mają za zadanie polepszenie krążenia, która wpłynie na redukcję cellulitu.

Tabletki na cellulit – jako że cellulit to zmiana występująca nie na cellulitpowierzchni skóry, ale pod nią, rozważając różne działania, mające na celu jej wyeliminowanie, warto wziąć pod uwagę też działanie od wewnątrz organizmu. Do tego celu będą najlepsze tabletki na cellulit. Ich zażywanie wpłynie na usprawnienie mikrokrążenia, wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz zablokowanie szkodliwych procesów, skutkujących tworzeniem się cellulitu.
Ale tabletki na cellulit wspomogą także proces odchudzania, co również nie jest bez znaczenia dla skóry bez cellulitu.

Domowe sposoby na cellulit – uwzględnia się do nich np. peeling z soli kuchennej z dodatkiem oliwy, lub peeling ze zmielonej kawy, oraz nacieranie skóry cytryną i zawijanie jej w folię spożywczą.

Dieta – stosując dietę na cellulit, głównie należy się starać o zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Zaleca się zatem zminimalizować liczbę spożywanych kalorii, jeść mniej produktów węglowodanowych, stale sięgać po warzywa. Pomocne jest też picie dużych ilości wody (jak też zielonej i czerwonej herbaty).

Sport – ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają schudnąć, ale też w naturalny sposób ujędrniają skórę. Dzięki aktywności fizycznej, polepsza się krążenie w żyłach, co również ma wpływ na redukcję cellulitu i zapobieganie jego powstawaniu.

Dodaj komentarz