stres oksydacyjny

Czym jest stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny jest niebezpiecznym stanem, który może doprowadzić do rozwinięcia się wielu chorób, w tym nowotworów. Narażone są na niego osoby znajdujące się w ciągłym stresie oraz słabo odżywiające się.

To stan nieprawidłowej równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami i antyoksydantami w organizmie ludzkim. Wolne rodniki i przeciwutleniacze naturalnie istnieją w organizmie, ponieważ są potrzebne do wielu procesów życiowych. Kiedy dochodzi do podwyższenia się ilości wolnych rodników lub zmniejszenia się aktywności antyoksydantów występuje wtedy stres oksydacyjny.

Stres oksydacyjny jak rozpoznać?

Wszystko zaczyna się bardzo wolno. Czasem występuje ból głowy, zaparcia, wysypki skórne, problemy z trawieniem, bóle mięśni i stawów. To pierwsze znaki stresu oksydacyjnego. Nie można ich lekceważyć. Następny etap to już spadek składników odżywczych we krwi np. witamin i mikroelementów. Wolne rodniki naruszają komórki, które nie są już w stanie przyswajać odpowiedniej ilości składników odżywczych z pożywienia, co prowadzi do osłabienia organizmu. Następstwem stresu oksydacyjnego jest powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Kiedy komórki ulegają uszkodzeniu na skutek wpływu wolnych rodników, układ odpornościowy jest przeładowany. Wytwarzają się stany zapalne, które w rezultacie końcowym prowadzić mogą do stworzenia się wielu groźnych chorób.

Stres oksydacyjny negatywnie wpływa na zdrowie i wygląd. Wolne rodniki w początkowym etapie utleniają się w kwasy tłuszczowe błon komórkowych skóry, białka enzymatyczne i białka strukturalne. W wyniku tego dochodzi m.in. do osłabienia włókien kolagenu budującego skórę. Prowadzi to do powolnego gojenia się ran czy wystąpienia cellulitu i rozstępów na skórze. Z kolei utlenianie się cholesterolu LDL w śródbłonku naczyń krwionośnych skutkuje rozwinięciem się blaszki miażdżycowej, a więc służy chorobie wieńcowej, udarowi mózgu czy zawałowi serca. Wolne rodniki uszkadzają DNA prowadząc do powstawania nowotworów. Sprzyjają też rozwojowi astmy oraz chorób zapalnych o rodzaju przewlekłym. Najbardziej narażone na niebezpieczne działanie stresu oksydacyjnego są oczy oraz skóra.

Jak wygląda stres oksydacyjny? – leczenie

Trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że jest to choroba i niezbędna jest wizyta u specjalisty. To on postanawia jaką terapię należy zastosować. Z wyjątkiem tego można samodzielnie tłumić symptomy stresu oksydacyjnego. Trzeba głównie zacząć wykorzystywać dietę bogatą w świeże owoce i warzywa. Warto też odstawić używki – papierosy i alkohol. Poza tym ważne sprawy to sport, odpoczynek i odpowiednia ilość snu. Na skutek aktywności fizycznej organizm tworzy bowiem dużą ilość antyoksydantów, ale powinny być to raczej ćwiczenia relaksacyjne. Ostatnim ważnym szczegółem jest otoczenie,  w którym się przebywa. Im więcej wdycha się skażonego powietrza, tym dodatkowo większą ilość organizm produkuje wolnych rodników.

Dodaj komentarz