Właściwości rybiego kolagenu

Właściwości rybiego kolagenu

Kolagen to białko produkowane w ciele człowieka i będące ważnym składnikiem tkanki łącznej. Odpowiada za stan kości, stawów, mięśni i naczyń krwionośnych. Od jego poziomu uzależniona jest elastyczność skóry, kondycja włosów, paznokci, dziąseł oraz wzroku.

Kolagen w procesie starzenia się człowieka ulega degradacji, a produkowanie nowego jest śladowe. Dlatego po przekroczeniu pewnego wieku tworzą się zmarszczki, skóra staje się obwisła i nie tak elastyczna, jak przedtem. Kolagen występuje również w nerkach, wątrobie i przewodzie pokarmowym, a jego występowanie związana jest ze stanem zdrowia. Kolagen działa korzystnie na kości, wspierając regenerowanie kości po złamaniach. Działa wspomagająco przy osteoporozie. Korzystnie działa też kolagen na stawy. Brak kolagenu ma wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego jego niedobór trzeba dopełnić poprzez suplementację.

Kolagen znajduje się w mnóstwie produktów.

Jednak udowodniono, że ryby są jego najlepszym źródłem. Jest on lepiej przyswajany i wchłaniany przez organizm ludzki niż kolagen występujący u innych gatunków zwierząt.
Kolagen rybi ma specyficzny skład i jest w największym stopniu zbliżony budową do kolagenu ludzkiego. Można doszukać się w nim duże stężenia aminokwasów proliny, glicyny i hydroksyprocyliny, które odpowiadają za stymulowanie wzrostu komórek skóry, kości i stawów. Najwięcej kolagenu rybiego obejmuje skóra oraz łuski ryby, czyli części, których najczęściej nie zjadamy. W celu dostarczenia kolagenu z ryb najlepiej korzystać z przygotowanych preparatów dostępnych w aptekach. Naturalny kolagen powszechny jest w formie tabletek lub proszku, znajdziemy go również w kosmetykach wpływających na skórę. Kolagen w proszku lub kolagen tabletki to preparaty złożone, zawierające w swym składzie oprócz kolagenu również witaminy, głównie witaminę C.

Właściwości rybiego kolagenu

Specyfiki zawierające kolagen rybi mają wiele różnorodnych właściwości. Poprawiają one elastyczność, gładkość, jędrność i wygląd skóry. Kolagen nawilża ją, pomaga w ukrwieniu oraz we właściwej kondycji. Poprawiają wygląd i kondycję włosów, działając leczniczo przy łysieniu plackowatym. Wpływa na poprawę wzroku.
Stosuje się go przy leczeniu osteoporozy oraz po złamaniach, ponieważ ma umiejętność zwiększania gęstości mineralnej w kościach. Działa przeciwbólowo i przeciw zapalnie przy chorobach reumatycznych.

Prócz tego poprawia prace układu pokarmowego, zmniejszając nadkwasotę oraz na układ krążenia, zmniejszając za wysoki poziom cholesterolu. Kolagen redukuje obrzęki, nadpotliwość i wolne rodniki. Pomaga w leczeniu marskości wątroby nowotworów, włókniaków, w chorobie wieńcowej oraz w niedoczynności tarczycy. Reguluje metabolizm i wspiera układ odpornościowy. Wykazuje działanie bakteriobójcze i antyhistaminowe.

Kolagen jest potrzebny nie tylko do utrzymania młodego wyglądu, lecz przede wszystkim zdrowia. Chcąc uchronić się problemów zdrowotnych, warto sięgnąć po suplementy mające w sobie naturalny kolagen natomiast wśród szeregu dostępnych preparatów, najlepiej wyszukać kolagen rybi, który jest najlepiej przyswajalny przez organizm ludzki.

Dodaj komentarz